Ana SayfaHaberWhatsApp,...

WhatsApp, Kullanıcıları Korumak Adına Hindistan Hükümetine Dava Açtı

WhatsApp, Kullanıcıları Korumak Adına Hindistan Hükümetine Dava Açtı

WhatsApp, Kullanıcıları Korumak Adına Hindistan Hükümetine Dava Açtı

WhatsApp, Kullanıcıları Korumak Adına Hindistan Hükümetine Dava Açtı

New York Times‘ın bildirdiğine göre WhatsApp, Hindistan hükümetine, kullanıcıların mesajlarını “izlenebilir” yapmaya zorlayacak yeni bir internet yasası nedeniyle dava açtı. Dava, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle kuralların uygulanabilirliğini engellemeye çalışıyor. Yasa bu yılın başlarında geçirildi, ancak bugün sosyal medya şirketlerinin uyması için son tarih oldu.

Bir WhatsApp sözcüsü NYT‘ye verdiği demeçte, “Dünyanın dört bir yanındaki sivil toplum ve teknik uzmanlar, özel mesajların ‘izlenmesi’ gerekliliğinin uçtan uca şifrelemeyi kıracağını ve gerçek suistimale yol açacağını sürekli olarak savundular” dedi. “WhatsApp, insanların kişisel mesajlarının gizliliğini korumayı taahhüt ediyor ve bunu yapmak için Hindistan yasaları dahilinde elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.”

Dünyanın dört bir yanındaki sivil toplum ve teknik uzmanlar, özel mesajların ‘izlenmesi’ gerekliliğinin uçtan uca şifrelemeyi kıracağını ve gerçek suistimale yol açacağını sürekli olarak savundular.

Hindistan, WhatsApp‘ın en büyük pazarı ve ana Facebook, hükümetleri mahkemede nadiren ele alıyor, bu nedenle dava, şirketin alışılmadık derecede agresif bir eylemine işaret ediyor. Örneğin geçen yıl WSJ, Facebook‘un kendi nefret söylemi kurallarını ihlal etmesine rağmen iktidardaki bir siyasi partiden gelen bir gönderiyi kaldırmayı reddettiğini bildirdi.

WhatsApp kendisini Hindistan’da gizlilik odaklı bir şirket olarak pazarladı, ancak onu kullanıcıların gizlilik haklarını ihlal etmekle suçlayan ayrı bir yasal davayla mücadele ediyor. Bu eylemde hükümet, WhatsApp‘a konumlar ve telefon numaraları dahil verileri Facebook ve Instagram ve Messenger gibi uygulamalarıyla paylaşmasına izin veren bir politikayı geri çekmesi için dava açtı.

Geçen yıl Hindistan, ulusal güvenlik korkularını gerekçe göstererek TikTok dahil 200’den fazla Çin uygulamasını yasakladı. Bu firmaların birçoğunun isimsiz yetkilileri TechCrunch’a, ulustaki ulusal güvenliği ilgilendiren davaların kazanılması neredeyse imkansız olduğu için yasaklarla mücadele etmeye zahmet etmediklerini söyledi.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin