Ana SayfaHaberWi-Fi Alliance...

Wi-Fi Alliance Yeni Wi-Fi İsimlendirmesini Duyurdu

Ana SayfaHaberWi-Fi Alliance...

Wi-Fi Alliance Yeni Wi-Fi İsimlendirmesini Duyurdu

Wi-Fi Alliance Yeni Wi-Fi İsimlendirmesini Duyurdu

Wi-Fi Alliance Yeni Wi-Fi İsimlendirmesini Duyurdu

Wi-Fi standatlarını belirleyen, teknolojik ve sertifikasyon desteği veren Wi-Fi Alliance yeni Wi-Fi isimlendirmesini duyurdu. Artan wifi standartları kullanıcıların ayırt etmesinde zorluk yaşattığını belirten firma sadece sayılardan oluşan yeni isimlendirmenin daha anlaşılır olduğunu belirtiyor.

Kullanımda olan a/b/g/n/ac gibi standartların belli zaman aralıklarıyla geliştirilen ve gerek bant genişliğinde gerekse indirme/yükleme hızlarının farklı olduğunu biliyor. Ancak teknolojiyi yakından takip eden ve isimlendirmelerin temellerini bilen biri için kolay olasa da standartların artması ile genel kullanıcının daha iyi anlaması açsından artık sayı tabanlı bir sisteme geçildi. 1’den 6’ya kadar yapılan yeni isimlendirmede artık şu şekilde olacak;

  • 802.11b (1999): Wi-Fi 1 (11 Mbit/s)
  • 802.11a (1999): Wi-Fi 2 (54 Mbit/s)
  • 802.11g (2003): Wi-Fi 3 (54 Mbit/s)
  • 802.11n (2009): Wi-Fi 4 (600 Mbit/s)
  • 802.11ac (2014): Wi-Fi 5 (800 Mbit/s)
  • 802.11ax (2019): Wi-Fi 6 (10.53 Gbit/s)

Şuan aktif olarak kullamakta olduğumuz /n ve /ac standartları farklı bant genişliğinde, güç tüketiminde, menzilde, frenask bandıda yayın yaptığını ve farklı hızlarlarada veri alışverişi yaptığını yukarda görüyorsunuz. Ancak bizi asıl ilgilendir 2019 yılında aktif olarak kullanmaya başlayacağımız Wi-Fi 6 standardı.

Wi-Fi Alliance Yeni Wi-Fi İsimlendirme

Diğer standartlardan farklı olarak Wi-Fi 6, 2.4GHz ve 5GHz bantlarını aynı anda yayın yaparak ve her kullanıcıya ayrı veri akışına imkan sunarak daha yüksek veri aktarımı hızları sunabiliyor. 2022 yılında internete bağlı cihazların 5 kat artacağını öngören firma nesnelerin interneti için geliştirme yaparak yeni standart ile birden fazla cihaz için daha fazla giriş ve çıkış yapacağını belirtiyor. Bu sayede modem ile cihazlar arasında ki bant genişliğinde taviz vermeden veri alışverişi kapasitesi arttırılmış.

Bağlı cihazların Wi-Fi ile %80’e kadar daha az enerji tüketebileceğini söyleyen firma, ayrıca yeni veri paketleme teknoloji ile daha 4 kata kadar daha kısa erişim süresi sunabiliyor. Yeni Wi-Fi 6 internet ağ deneyimi günümüz internet kullanımı için çok daha iyi bir hale geleceğini ilerleyen günlerde deneyimleyerek göreceğiz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin