Ana SayfaHaberWindows...

Windows 10’da Donan Fotoğraflar Uygulamasına Alternatif ‘Irfanview’

Windows 10’da Donan Fotoğraflar Uygulamasına Alternatif ‘Irfanview’

Windows 10’da Donan Fotoğraflar Uygulamasına Alternatif ‘Irfanview’

Windows 10’da Donan Fotoğraflar Uygulamasına Alternatif ‘Irfanview’

Windows 10’un Fotoğraflar uygulaması çok yavaş. Alternatif olarak bahsediceğimiz Irfanview‘le resimleriniz üç veya dört kat daha hızlı açılacaktır.

Windows 10’un Fotoğraflar Uygulamasındaki Sorun: Yavaş!

Web, Windows 10’un Fotoğraflar uygulamasına yönelik düzeltmelerle dolu. Fotoğraflar’ın açılması gerçekten 10, 20 veya 30 saniye sürüyorsa, kesinlikle alışılmadık bir sorununuz var demektir. Fotoğraflar uygulamasının uygulama verilerini sıfırlamak isteyebilirsiniz.

Ancak, Fotoğraflar uygulaması olabildiğince hızlı çalışsa bile çoğu insanın farklı bir sorunu vardır. Dosya Gezgini’nde bir görüntüyü çift tıkladığınızda, Fotoğraflar uygulamasının açılması biraz uzun sürüyor ve muhtemelen görüntüyü getirirken siyah bir ekran gösteriyor. Bazı görüntüler için, Fotoğraflar uygulaması net bir sürümü yüklemeden önce görüntünün bulanık bir versiyonunu görebilirsiniz; bu, sonunda gerçek görüntünün görünüme kavuşmasıdır.

Merak etmek için bir saniyeniz var: Bilgisayarlar bundan daha hızlı mıydı? Neden web’deki görüntüler bilgisayarımın dahili depolama alanındaki görüntülerden daha hızlı yükleniyor? Tüm yazılımlar zamanla yavaşlamaya mı mahkum?

Daha iyi bir yol var. Katı hal sürücülü hızlı masaüstümüzde, çözümümüz görüntüleri Windows 10’un yerleşik Fotoğraflar uygulamasından üç veya dört kat daha hızlı açtı.

Başka Bir Resim Görüntüleyici Edinin: Irfanview’i Öneriyoruz

Windows 7’nin klasik Windows Fotoğraf Görüntüleyicisini Windows 10’a geri yüklemek için bir kayıt defteri kesmesi kullanabilirsiniz. Ancak, muhtemelen başka bir uygulamayla daha iyi durumda olacağınızı düşünüyoruz.

Hala Irfanview’i seviyoruz. Bu 90’lı yıllara dayanan klasik bir Windows yazılımıdır, ancak bugün hala aktif geliştirme aşamasındadır.

Irfanview küçük, hızlı, basit ve elbette ücretsizdir. Irfanview’i yükleyin, varsayılan resim görüntüleyiciniz yapın ve Dosya Gezgini’nde JPEG‘ler, PNG‘ler ve diğer dosya türleri gibi resim dosyalarına çift tıkladığınızda görünecektir.

Küçük boyutuna rağmen – Irfanview’in 64 bit sürümü, herhangi bir eklenti içermeyen ince bir 3.56 MB’dir – ayrıca görüntüleri dönüştürmek, yeniden boyutlandırmak, kırpmak, döndürmek ve işaretlemek için yararlı özelliklerle doludur.

Dışarıda kesinlikle başka resim görüntüleyenler de var ve seçimimiz sizin beğeninize değilse onları keşfedebilirsiniz. Yavaş Fotoğraflar uygulaması iş akışınızı aşağı çekiyorsa, Irfanview yeni bir soluk alacak.

Son birkaç on yıllık bilgi işlemde pek çok şey değişti, ancak Irfanview hala harika.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin