Ana SayfaRehberWindows...

Windows 10’da Dosya Gezgini ve Başlat Menüsü Sorunları Nasıl Giderilir

Windows 10’da Dosya Gezgini ve Başlat Menüsü Sorunları Nasıl Giderilir

Windows 10’da Dosya Gezgini ve Başlat Menüsü Sorunları Nasıl Giderilir

Windows 10’da Dosya Gezgini ve Başlat Menüsü Sorunları Nasıl Giderilir

Windows 10, Microsoft işletim sisteminin en yeni ve son sürümüdür. Yayınlanmasından bu yana farklı yapılar piyasaya sürülmüş olsa da, kullanıcılar hala Dosya Gezgini ve Başlat Menüsü gibi bazı temel sistem işlevlerini kullanırken sorunlarla karşılaşmaktadır.

Başlat Menüsü veya Dosya Gezgini arızalıysa ve PC’nizde yanıt vermiyorsa, sorun bir anda çözülebilir. Nasıl devam edeceğini merak ediyor musun? Aşağıdaki çözümlere göz atın.

1. Bozuk veya Eksik Sistem Dosyalarını Değiştirin

Bilgisayarınızdaki Komut İstemi aracılığıyla Sistem Dosyası Denetleyicisi’ni çalıştırarak bunu kolayca yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir yönetici olarak Komut İstemi’ni başlatın: Komut İstemi’ni arayın ve sağ tıklayın ve ardından Yönetici olarak çalıştır’ı tıklayın.

sfc / scannow yazın ve Enter’a basın. Birkaç dakika bekleyin ve komutun çalışmasına izin verin. Komutu çalıştırmak, sistem dosyalarınızı tarar ve bozuk veya eksik olanları iyi dosyalarla değiştirir.

Bu yapıldıktan sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Değilse, bunu deneyebilirsiniz.

2. Varsayılan Windows 10 Uygulamalarını Sıfırlayın

Windows sistem uygulamalarının fabrika varsayılan ayarlarına hızlı bir şekilde sıfırlanması, Başlat Menüsü veya Dosya Gezgini sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir.

Başlamak için, sistem uygulamalarını yeniden yükleyebilmeniz için PowerShell’i yönetici modunda çalıştırmanız gerekir. Başlamak için, Çalıştır kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Powershell yazın ve Enter’a basın.

Sekmede “Yönetici Windows PowerShell” olup olmadığını kontrol ederek PowerShell’i yönetici olarak çalıştırıp çalıştırmadığınızı kontrol edin. Değilse, start-process PowerShell -verb runas yazın ve Enter tuşuna basın. Bu, PowerShell’i Yönetici moduna geçirmelidir.

Ardından aşağıdaki komutu yazın ve çalıştırın.

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage 
-DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}

Çalışmasına izin verin ve kesmeyin veya kapatmayın. Bu yaklaşık 5 – 15 dakika sürer, bu nedenle yeterli pil şarjınız olduğundan emin olun. Sonunda, komut Windows 10 bilgisayarınıza önceden yüklenmiş programları yeniden yükler.

Tek yapmanız gereken bilgisayarınızı yeniden başlatmak ve sorunun çözülmesi gerekiyor.

3. Windows Gezgini’ni yeniden başlatın

Başlat Menüsü ve Dosya Gezgini sorunları için hızlı bir düzeltme, Windows Gezgini’ni yeniden başlatmaktır. Bunu yapmak için, Görev Yöneticisi’ni açın ve İşlemler sekmesinde Windows Gezgini’ni bulun. Windows Gezgini’ne sağ tıklayın ve Yeniden Başlat’ı seçin. Yeniden başlatılmasını bekleyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin