Ana SayfaRehberWindows...

Windows 10’da Komut İstemi Kullanılarak Medya Dosyalarını Dönüştürme

Windows 10’da Komut İstemi Kullanılarak Medya Dosyalarını Dönüştürme

Windows 10’da Komut İstemi Kullanılarak Medya Dosyalarını Dönüştürme

Windows 10’da Komut İstemi Kullanılarak Medya Dosyalarını Dönüştürme

Ffmpeg sayesinde, Komut İstemi’ni kullanmak da dahil olmak üzere, Windows 10‘da medya dosyalarını bir biçimden diğerine dönüştürmenin birçok yolu vardır. Grafik kullanıcı arayüzleri yerine komutları tercih ediyorsanız, Komut İstemi’ni kullanarak ses ve video dosyalarınızı nasıl dönüştüreceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Komut İstemini Kullanarak Ses ve Videoyu Dönüştürmek için FFmpeg’i Ayarlayın

Varsayılan olarak Komut İstemi, medya dosyalarınızı dönüştürme seçeneği sunmaz. Bu dönüşümleri gerçekleştirmek için üçüncü taraf bir yardımcı program yüklemeniz gerekir ve FFmpeg bunu yapmak için harika bir yardımcı programdır. Açık kaynaklı, çapraz platformlu ve çok popüler.

FFmpeg’i kullanarak neredeyse tüm ses ve video formatlarını diğer birçok dosya formatına dönüştürebilirsiniz. Bu yardımcı programı kullanmak için, önce onu indirmeniz, ardından sistem değişkenlerinize yolunu eklemeniz gerekir.

Başlamak için, FFmpeg sitesine gidin, “İndir” e tıklayın, “Paketleri ve yürütülebilir dosyaları al” altındaki Windows simgesine tıklayın ve derlenmiş FFmpeg paketini indirmek için sağlayıcılardan birini seçin.

Paket indirildiğinde sağ tıklayın ve “Tümünü Çıkart” ı seçin. Ardından, ayıklanan tüm dosyalarınızı seçmek için Ctrl + A tuşlarına basın ve seçili dosyaları kopyalamak için Ctrl + C tuşlarına basın. Temel olarak şu klasörleri kopyalıyorsunuz: bin, doc, include ve lib.

Bir Dosya Gezgini penceresi açın, “C” sürücüsüne gidin ve “ffmpeg” adlı yeni bir klasör oluşturun. Bu klasöre gidin ve tüm FFmpeg klasörlerinizi buraya yapıştırmak için Ctrl + V tuşlarına basın.

FFmpeg’in yolunu sisteminize eklemenin zamanı geldi. Bunu yapmak için, “Başlat” menüsünü açın, “Gelişmiş sistem ayarlarını görüntüle” yi arayın ve ilk sonucu tıklayın.

“Ortam Değişkenleri” yazan düğmeyi bulun ve tıklayın. Ardından, ekranınızın üst kısmından “Yol” u seçin ve “Düzenle” yi tıklayın.

Yeni bir yol eklemek için sağdaki “Yeni” yi seçin. FFmpeg’in bilgisayarınızdaki yolu olan kutuya aşağıdaki yolu yazın ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

  • C:\ffmpeg\bin\

FFmpeg artık medya dosyalarınızı dönüştürmek için Komut İstemi’nden kullanılmaya hazırdır.

Bir Video Bir Biçimden Diğerine Nasıl Dönüştürülür

FFmpeg düzinelerce dosya formatını desteklediğinden, videolarınızı hemen hemen her formattan seçtiğiniz hedef formatlardan herhangi birine dönüştürebilirsiniz.

Bu dönüştürmeyi gerçekleştirmek yalnızca tek bir komut yazmayı gerektirir. Komutla birlikte bir parametre kullanırsınız ve komut, kaynak dosyanızı seçtiğiniz biçime dönüştürür.

Bu örnek için, masaüstünüze yerleştirilen “fog.mp4” adlı videoyu “fog.mkv” ye dönüştüreceğiz. Bunu yapmak için, “Başlat” menüsünü açın, “Komut İstemi” ni arayın ve aracı çalıştırın.

Masaüstünüzü geçerli çalışma dizini yapmak için aşağıdaki komutu yazın:

  • cd desktop

Şimdi, “fog.mp4” ü “fog.mkv” ye dönüştürmek için aşağıdaki komutu yazın. Elbette, gerçek dosyalarınızı dönüştürmek için komuttaki kaynak ve hedef dosyaları değiştirin.

  • ffmpeg -i fog.mp4 fog.mkv

Video dönüştürüldüğünde, elde edilen dosya orijinal dosyayla aynı klasöre yerleştirilir. Bu durumda masaüstü olacaktır.

Sesi Bir Biçimden Diğerine Dönüştürme

Videolarınızı nasıl dönüştürdüğünüz gibi, Komut İstemi’ni kullanarak ses dosyalarınızı dönüştürebilirsiniz. Sadece girdi ve çıktı dosya adlarını belirtin ve dosyalarınız dönüştürülür.

Bu örnek için, masaüstünüze yerleştirilmiş “music.mp3” adlı bir dosyayı “music.wav” dosyasına dönüştürelim. “Komut İstemi” ni açıp masaüstünüze gitmek için aşağıdakileri yazarak başlayın:

  • cd desktop

Ardından ses dosyanızı dönüştürmek için aşağıdaki komutu yazın. “Music.mp3” ü kaynak dosya adınız “music.wav” ile hedef dosya adıyla değiştirdiğinizden emin olun.

  • ffmpeg -i music.mp3 music.wav

Videolar gibi, dönüştürülmüş ses dosyalarınız da orijinal dosyalarınızla aynı klasöre yerleştirilir. Buradaki örneğimizde masaüstünüzde “music.wav” dosyasını bulacaksınız.

Bir Videodan Ses Nasıl Çıkarılır

Video dosyalarını ses dosyaları olarak kaydetmek için FFmpeg’i Komut İstemi ile birlikte kullanabilirsiniz. Bu şekilde, videoyu çıkarabilir ve video dosyanızın yalnızca ses kısmını tutabilirsiniz.

Bunu videodan bir şarkıyı kaydetmek, bir video dosyasından güzel bir melodi çıkarmak vb.

Bunu yapmak için, “Başlat” menüsünü açın, “Komut İstemi” ni arayın ve aracı açın.

Videonun masaüstünüzde olduğunu varsayarak, masaüstünüzü geçerli çalışma dizini yapmak için aşağıdaki komutu çalıştırın. Videonuz başka bir yerdeyse, bunun yerine gerçek yolu girin.

  • cd desktop

Ardından, bir video dosyasından ses çıkarmak için aşağıdaki komutu kullanın. Aşağıdaki örnekte, sesi “myvideo.mp4” adlı bir video dosyasından çıkaracağız.

  • ffmpeg -i myvideo.mp4 -vn result.mp3

“Result.mp3” adlı yeni bir dosya oluşturulacaktır. Bu dosya, video dosyanızın ses içeriğine sahiptir.

“Ffmpeg bir dahili veya harici komut olarak tanınmıyor” Hatası Nasıl Onarılır

Ffmpeg komutunu çalıştırırken, komutun dahili veya harici bir komut olarak tanınmadığını belirten bir hata alırsanız, bunun nedeni sistem değişkenlerinin yanlış yapılandırılmasıdır.

Sistem değişkenlerine FFmpeg yolunu doğru şekilde eklemek için adımlarımızı uyguladığınızdan emin olun. Ayrıca, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bu muhtemelen sorunu çözecektir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin