Ana SayfaHaberWindows...

Windows PrintNightmare Hatasını Düzeltmek Acil Durum Yaması Yayınladı

Windows PrintNightmare Hatasını Düzeltmek Acil Durum Yaması Yayınladı

Windows PrintNightmare Hatasını Düzeltmek Acil Durum Yaması Yayınladı

Windows PrintNightmare Hatasını Düzeltmek Acil Durum Yaması Yayınladı

Kritik bir güvenlik açığını düzeltmek için Microsoft tarafından bant dışı bir acil durum Windows yaması yayınlandı. Hata, bilgisayar korsanlarının bir kullanıcının kişisel bilgisayarının kontrolünü uzaktan ele geçirmesini sağladı.

PrintNightmare olarak bilinen hata, güvenlik araştırmacılarının yanlışlıkla istismar için bir kavram kanıtı yayınlamasından sonra geçen hafta ortaya çıktı. Şimdi şirket, web sitesinde ‘kritik’ olarak listelenen bu hatayı düzeltmek için bir acil durum yaması yayınladı.

Microsoft, PrintNightmare hatasını CVE-2021-1675 ve CVE-2021-34527 olarak izliyor ve 6 Temmuz’da bu açığı düzeltmek için Windows işletim sisteminin tüm sürümleri için bir güvenlik güncellemesi yayınladı. Windows Server 2012 R2, Windows Server 2008, Windows 8.1, Windows RT 8.1 ve Windows 10’un desteklenen sürümleri için yayınlanmış durumda. Oldukça şaşırtıcı bir hareketle Microsoft, Windows 7 için de 14 Ocak 2020’de desteğin sonuna ulaşan bir yama yayınladı.

Ancak şirket henüz Windows 10 sürüm 1607, Windows Server 2016 ve Windows Server 2012 için güncellemeyi kullanıma sunmadı. “CVE, Microsoft’un bu güvenlik açığını gidermek için çeşitli Windows sürümleri için bir güncelleme yayınladığını duyurmak için güncellendi. Windows 10 sürüm 1607, Windows Server 2016 veya Windows Server 2012 için güncellemeler henüz mevcut değil. Windows’un bu sürümleri için güvenlik güncellemeleri yakında yayınlanacak” dedi.

PrintNightmare hatası söz konusu olduğunda, Microsoft, Windows Yazdırma Biriktiricisi hizmeti ayrıcalıklı dosya işlemlerini hatalı bir şekilde gerçekleştirdiğinde bir uzaktan kod yürütme güvenlik açığı bulunduğunu açıklar. “Bu güvenlik açığından başarıyla yararlanan bir saldırgan, SYSTEM ayrıcalıklarıyla rasgele kod çalıştırabilir.

Microsoft ayrıca 6 Temmuz 2021 ve sonrasında yayınlanan tüm güvenlik güncellemelerinin PrintNightmare hatasına karşı koruma içerdiğini söyledi. Şirket şimdi kullanıcılara bilgisayarlarını hemen güncellemelerini tavsiye ediyor

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin