Yeni Görünümü ve Daha Fazla Gizliliğiyle Firefox 89 Yayınlandı; İşte Yenilikler

Yeni Görünümü ve Daha Fazla Gizliliğiyle Firefox 89 Yayınlandı; İşte Yenilikler

Yeni Görünümü ve Daha Fazla Gizliliğiyle Firefox 89 Yayınlandı; İşte Yenilikler

Yeni Görünümü ve Daha Fazla Gizliliğiyle Firefox 89 Yayınlandı; İşte Yenilikler

Zaman geçtikçe, genel olarak web tarayıcıları, bugün sahip olduklarımıza ulaşana kadar büyümeyi ve gelişmeyi bırakmadı. Bunun açık bir örneği, aynı zamanda önemli bir güncelleme alan bu türün en popüleri Firefox 89 sürümünü duyurdu.

Tüm bunları size söylüyoruz çünkü Mozilla‘nın tarayıcısı yeni Firefox 89 artık indirilebilir durumda. Bu, özellikle bağlantıdan, firmanın sunucularından elle yapabileceğimiz bir şeydir. Aynı şekilde Help / About Firefox menü seçeneğinden otomatik olarak gelmesini bekleyebiliriz.

Mozilla programında bulacağımız birkaç yeni özellik var. Diğer değişikliklerin yanı sıra yeni, daha güncel bir yön ve aynı zamanda daha iyi bir gizlilik yapılandırması bulacağımıza bir örnek olarak sunun. Firefox 89‘un geçen 20 Nisan’dan beri herkese açık testlerde olduğunu belirtmekte fayda var. Burada Proton adı verilen yeni yön test edilmeye başlandı bile. Bu, son versiyonunda zaten herkesin kullanımına açık olan bir şey.

Artık araç çubuğunu basitleştirdiği için değişiklikler getiren yeni görünümün keyfini çıkarabiliriz. Aynı zamanda kayan sekmeler, daha küçük menüler veya güncellenmiş tablolar ve bildirimler içeren yeni bir sekme tasarımı buluyoruz. Aynı şekilde, firma daha güncel bir renk paleti, tamamen yeni bir karşılama sayfası ve daha basit bir stil ve ikonografi eklemeyi tercih etti.

Ve yazılım firması, Firefox’un yeniden tasarım projesini çok ciddiye aldığını açıkça belirtmek istiyor. Bununla günlük olarak daha güncel ve basit bir yazılımla çalışmamız amaçlanmaktadır.

Program gizliliği geliştirmeleri

Ek olarak Firefox 89, SmartBlock’un ikinci sürümünü uygulayarak geliştirilmiş gizlilik ayarlarıyla birlikte gelir. Bu, izleyicileri engelleyerek sorunsuz bir web deneyimi sağlamak için Firefox 87 ile birlikte geldi.

Firefox sürüm 89’un, web geliştiricileri için CSS kuvvet rengi ve olay senkronizasyon API’si ile uyumluluğu sağladığını da belirtmek gerekir. Ayrıca, web form kontrollerinin uygulanması yoluyla sayfa yükleme performansında bazı iyileştirmeler sağlar.

Bahsettiğimiz gibi, bu şu anda otomatik olarak gönderiliyor. Ayrıca yeni sürümün Linux, macOS ve Windows kullanıcıları için dağıtılmaya başlayacağını da söyleyelim. Ancak Linux dağıtımınızın yazılım havuzlarından Firefox kurduysanız, biraz daha beklemeniz gerekecek. Bu satırlarda bahsettiğimiz yeni versiyonun buraya gelmesi biraz daha uzun sürecek, muhtemelen bu hafta sonuna kadar.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin