Yeni Nanomateryal Sayesinde Şarj Süresi Saniyelere Düşecek

-

Drexel Mühendislik Fakültesi’ndeki araştırma ekibi tarafından geliştirilen yeni enerji depolama yöntemi ile artık şarj süresi saniyelere düşecek.

MXene adı verilen bir nano malzemeyi elektrot zincirinde kullanan ekip, bu sayede klasik batarya sistemine göre son derece hızlı şarj süresi elde etmeyi başardı. Yüksek iletkenliği sayesinde bataryanın hızlıca şarj olabilmesine olanak sağlayan yeni nanomateryal, enerjinin daha hızlı depolanmasını sağlıyor. Ancak düz yapısı nedeniyle iyonların serbestçe hareket etmesine engel olarak bataryanın olabileceğinden daha yavaş şarj edilmesine yol açıyordu.

Araştırma ekibi bunun üzerine iyonlara yeterli açık alan açmak için Mxene’yi İsveç peyniri yapısında bir hidrojel ile birleştirmiş. Bu sayede elektronlar hücrelere tek bir yoldan değil de birçok yoldan iletildiği için bataryanın saniyeler içinde şarj olması sağlanmış.

Özellikle son yıllarda oldukça geri kalan batarya teknolojisi, başta mobil cihazlar olmak üzere otomobil ve giyilebilir cihazlar için de büyük sorun teşkil ediyor. Elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasıyla buna benzer teknolojik gelişmeleri daha sık göreceğiz. Ancak hala var olan sisteme anternatif oluşturacak kadar maliyeti düşük ve ham madde temini kolay bir pil teknolojisi bulunmuyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin