Ana SayfaHaberYenilenen Chromecast...

Yenilenen Chromecast ve Chromecast Audio

Ana SayfaHaberYenilenen Chromecast...

Yenilenen Chromecast ve Chromecast Audio

Yenilenen Chromecast ve Chromecast Audio

Yenilenen Chromecast ve Chromecast Audio

Google’ın 29 Eylül tarihinde gerçekleştirdiği lasmanda Android 6.0 ve yeni Nexus cihazlarının yanında Yenilenen Chromecast ve Chromecast Audio tanıtıldı. 2 farklı modele sahip olan Chromecast artık çok daha güçlü.

Chromecast ve Chromecast Audio olarak 2 farklı kullanıma göre farklı özelliklere sahip olan cihazlar bir önceki Chromecast modeline göre çok daha hoş bir tasarım ile birlikte geliyor.

Yuvarlak, minimalist tasarım ile gelen Chromecast ve Chromecast Audio “limonata(sarı)” , “mercan(kırmızı)” ve “siyah” renk seçenekleri bulunuyor.

Disk biçiminde olan Chromecast daha önce USB/microUSB belleklerde gördüğümüz düz/yumuşak HDMI kabloya sahip.Ayrıca cihazı kullanmadığımız zaman HDMI üzerinde ve Chromecast’in arkasında bulunan mıknatıslar birbirini çekerek kabloyu sabit tutuyor.

Genel olarak Chromecast sadece telefon, tablet veya bilgisayarımızdaki görüntüyü (fotoğraflar, videolar ve oyun görüntüleri) Televizyonumuza aktarmaya yarıyor. Chromecast Audio ise herhangi bir hoparlöre kablosuz olarak müzikleri aktarmaya yarıyor (bir tür güç girişi yapıldıktan sonra).

Bilmeyen arkadaşlar içi; ChromeCast herhangi bir televizyona hdmi girişinden bağlanıp, wi-fi üzerinden telefon veya tabletinizde oynattığınız videoyu ekranınıza göstermeye yarıyor.Telefonun ekranının Televizyona yansıtmıyor, veriyi direk cloud’dan örneğin youtube örneğinde youtube serverlarından alıyor.Bu sayede telefonunuza batarya yönünden ekstradan bir darbe vurulmuyor.

Yine $35 gibi oldukça makul bir fiyat ile satılan Chromecastler 2.4 / 5GHz WiFi desteği ve çift wi-fi anteni ile çok daha hızlı veri transferi yapabiliyor.4K içerikleri (video, fotoğraf) çok hızlı bir şekilde transfer edebileceğimizi vurgulana Google ayrıca bunun için yeterli İnternet alt yapısının ve uygun bir modemin olması gerektiğinin de altını çiziyor.

Google daha yüksek kalitede akışlar için yüksek kalitede sesin (HRA) öncülerinden 7digital gibi firmalarla ortaklığa da sahip.(7digital, yüksek kalitede FLAC müzik akışı yapan bir hizmet) Bu sayede çok daha iyi ses çıkışı ChromeCast Audio’dan alınabiliyor.

Netflix, Spotify, Pandora, Twıtch, Google Play Muzik, Chrome, TED ve Youtube gibi bir çok uygulama ile çalışabilen ChromeCast ayrıca IOS, Android ve ChromeBook cihazlarında kullanılabiliyor.

Türkiye ye gelip gelmeyeceği konusunda herhangi bir açıklama yapılmamış durumda ancak Google’ın Film, Müzik gibi uygulamalarının şuan Türkiye desteği olmadığı için Google’ın bu çihazı getirmeyeceğini söyleyebiliriz.Ancak yurt dışından temin edenler için tüm özellikleri Türkiye de kullanamasa da oldukça eğlenceli ve hoş bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin